MENÜ

Bonyhád Polgármesteri Hivatal:
Telefon: 74/500-200
E-mail: info@bonyhad.hu
Cím: 7150 Bonyhád, Széchenyi Tér 12.

Védőnői Szolgálat:
Cím: 7150 Bonyhád, Széchenyi tér 16.
Nyitvatartási idő:
hétfő-szerda-péntek:
800-1200
Telefonszám: 74/450-941

Központi orvosi ügyelet:
Cím: 7150 Bonyhád, Bajcsy-Zsilinszky utca 25.
Telefonszám: 74/550-999

Lengyel

Önkormányzat

Polgármester: Polgármester
Jegyző: Jegyző

Polgármesteri Hivatal:

Elérhetőség
Honlap:  www.lengyel.hu

Településtörténet

     Lengyel a Tolnai dombvidék legmagasabb pontján fekszik. A község területén az emberi település nyomai az újabb kőkorszakra vezetnek vissza. Ezt igazolják Wosinsky Mór ásatásai, amit "lengyeli kultúra" néven ismert meg a világ. A honfoglaló magyarok hamar letelepedtek a termékeny földterületen.

     Lengyelt a krónikák legkorábban 1308-ban említik. A török hódoltság alatt népessége egyre fogyott. Az 1583-as adóösszeírás idején tizenhat adózót írtak össze. Az 1715. évi összeíráskor egyetlen lelket sem találtak a település területén. A XVIII. század első felében újra benépesült. Báró Amadé Fuldából hozott német telepeseket. Amadé bárótól gróf Apponyi Antal György 1799-ben megvásárolta a Lengyelhez tartozó földterületeket. Az Apponyiak virágzó gazdaságot hoztak létre. Főúri kastélyuk, 1824 és 1829 között épült fel, amelynek nagy kincse volt gróf Apponyi Sándor híres Hungarica gyűjteménye. A nagy bibliofil a magyar vonatkozású régi külföldi könyveket gyűjtötte. Ez ma az Országos Széchenyi Könyvtár Apponyiana külön-gyűjteménye. Nagy gondot fordítottak a kastélyparkra. Gróf Apponyi Sándor Olaszországból egzotikus növényeket, Észak Amerikából mamutfenyőket hozatott. A Parkot 1975-ben természetvédelmi területté nyilvánították. A község római katolikus templomát is az Apponyiak emeltették. Műemlék jellegű az általuk építtetett tehénistálló, a Svajceráj. Híressé tették pincészetüket.

     A közelben lévő forrás fölé gőzfürdőt emeltek, amely ma Anna forrás néven ismert, természetvédelmi terület. Az Apponyi család kihalása után a lengyeli uradalom teljes felszerelésével, a kastély teljes berendezésével a Magyar Nemzeti Múzeum tulajdonába került.

     1900-ban volt a község a legnépesebb, akkor 917 lakója volt. Gróf Apponyi Sándor a falura is nagy gondot fordított. Orvost alkalmazott, patikát létesített, új iskolát építtetett, magán óvoda nyílt a faluban és sok iparos telepedett le. A lakosság 1945-ig csaknem teljes mértékben német ajkú volt. Ekkor ötvenhárom bukovinai székely családot telepítettek a községbe. Ma e két népcsoporton kívül magyarok, felvidékiek és romák élnek Lengyelen.


Képtár